Dzień Edukacji Narodowej i Narodowe Czytanie.

Dzień Edukacji Narodowej i Narodowe Czytanie.

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Tak więc i nasza szkoła dołączyła do obchodów tego dnia. Dzień ten był nie tylko wyjątkowy ze względu na święto wszystkich pracowników oświaty ale również mieliśmy przyjemność dołączyć do akcji Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą były „ Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Do dziś zachwycają nie tylko zwykłych odbiorców, ale też znawców poezji. To utwory które straszą i bawią, zawierają elementy grozy czy też niesamowity humor. Ukazują piękno Rzeczypospolitej z jej niezwykłą kulturą czy przyrodą. To także utwory pisane z morałem, gdzie zło zostaje ukarane.

Głównym celem akcji Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcję, z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, zorganizowano po raz pierwszy w 2012 r.

Na wstępie Samorząd Uczniowski przygotował krótki apel w trakcie którego przedstawiono wszystkim zebranym krótką historię Dnia Edukacji Narodowej. Kolejnym punktem było przedstawienie sylwetki oraz twórczości wybitnego polskiego poety Adama Mickiewicza oraz przystąpiono do głośnego odczytania utworu „Świtezianka”. Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała za wspólne odczytanie utworu i zachęciła wszystkich uczniów do czytania oraz propagowania czytelnictwa wśród swoich najbliższych.

Serdecznie dziękujemy Pani Lucynie Mieszkowskiej, Panu Krzysztofowi Nyckowi, Pani Edycie Sztuce- Burkot, Pani Marii Ruckiej za swoją obecność i zaangażowanie w akcji Narodowego Czytania.